Tichomorský štát Palau chce ochraňovať prírodu vlastným spôsobom

O ostrovoch štátu Palau, ktoré sa nachádzajú v Tichom oceáne, veľa ľudí možno doteraz ani nepočulo. Ako samostatná krajina funguje od roku 1994. Tento štát sa rozprestiera na 26 ostrovoch a okolo 300 ostrovčekoch, z ktorých všetky okrem šiestich z nich ležia vnútri rozsiahlej lagúny uzatvorenej koralovými útesmi.

https://www.flickr.com/photos/luxtonnerre/2347771522

Práve koralové útesy, ktoré sú domovom miliónov živočíchov, sa krajina snaží ochrániť. Má na to svoj vlastný spôsob, ktorý je už ustanovený ako zákon a podpísaný tamojším prezidentom Thomasom Remengesauom. Tento zákon zakazuje používanie opaľovacích krémov, ktoré obsahujú minimálne jednu z desiatich uvedených chemikálií. Tieto chemikálie sú veľmi toxické a tým pádom nebezpečné pre podmorský svet. Tento zákon vstúpi do platnosti v roku 2020. Predajcov, ktorí ho porušia, bude krajina trestať pokutou vo výške 1000 dolárov a turistom, ktorí do krajiny prídu so zakázanými krémami, budú tieto produkty konfiškovať, priblížila v piatok agentúra AP.

https://www.flickr.com/photos/usfwshq/8425324548

Palau sa tak stal ďalšou krajinou, ktorá má záujem o ochranu životného prostredia. Ostatné krajiny by si mali brať príklad z toho, ako aj malé krajiny dokážu riešiť aktuálne svetové problémy.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.