Prevratná operácia tváre, ktorá pomohla mladej žene začať nový život

Katie Stubblefield (22) je mladá žena, ktorá sa ako v roku 2014 ako 18 ročná zotavovala z tažkej zdravotnej situácie. Podľa rozhovoru s ňou ju jej brat našiel doma s prestrelenou hlavou. Katie chcela po ťažkom období plnom zlých okamžikov, ako rozchodu s jej priateľom a operácií tráviaceho traktu, spáchať samovraždu. Prestrelila si hlavu priamo cez tvár a toto rozhodnutie ju skoro stálo život. Strávila roky chodením z nemocnice do nemocnice, až kým v máji 2017 nebola vybraná ako vhodný adept na transplantáciu tváre na klinike v Clevelande.

https://www.nationalgeographic.com/magazine/2018/09/face-transplant-katie-stubblefield-story-identity-surgery-science/

Samotná transplantácia tváre trvala 31 hodín. Tvár bola transplantovaná z tela 33-ročnej ženy, ktorá bola vyhlásená za mŕtvu tri dni pred operáciou a stala sa tak vhodným kandidátom na darcu tváre. Tvár bola pripravená na transplantáciu a každým pohľadom na ňu vyzerala viac ako maska z 19. storočia. Plastický chirurg Frank Papay opatrne odniesol tvár vo svojich rukách do operačnej sály, kde Katie čakala pripravená na najväčšiu zmenu jej života. Operácia zahrňala transplantáciu celej kože hlavy, čela, dolných a horných viečok, očných jamiek, nosa, horných líc, hornej čeľuste a polovicu dolnej čeľuste, zubov, niektorých tvárových nervov a svalov. Katie sa tak stala najmladšou ženou v histórií, ktorá dostala celkovú transplantáciu tváre.

Po rokoch strávených v bolestiach a v útrapách, sa Katie môže tešiť z jej novej tváre. Môže opäť normálne rozprávať, prehĺtať a hlavne sama dýchať. Stále nemá dostatočný zrak, ale to sa bude v ďalších procedúrach. Podľa rozhovoru s Katie Stubblefield sa naozaj tešila z jej novej tváre : ,,Naozaj som chcela svoju tvár späť a spravila by som všetko pre to, aby som ju späť aj dostala. Keď sa teraz dotknem svojej tváre, cítim sa opäť celá“.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.